HIS blog Události v české hudbě doma i v zahraničí

Dny soudobé hudby: týden čtvrtý

2. 12. 2016 Autor: HIS

Během čtvrtého týdneho Dnů soudobé hudby se uskutečnily hned tři koncerty. Všechny se konaly v prostorách pražské HAMU a z dvaceti na nich uvedených skladeb jich celých patnáct zaznělo světové premiéře.

 

 

Contempuls 2016: premiéry skladeb Jakuba Rataje, Jana Ryanta Dřízala a Jiřího Kadeřábka

29. 11. 2016 Autor: HIS

Jedním z cílů, které si festival Contempuls klade, je podporovat české skladatele a umožňovat jim prezentovat se v mezinárodním kontextu. Na posledních dvou koncertech letošního ročníku tak byly premiérovány dokonce tři skladby tuzemských autorů mladé generace – Jakuba Rataje, Jana Ryanta Dřízala a Jiřího Kadeřábka.

Dny soudobé hudby 2016: druhý a třetí týden

20. 11. 2016 Autor: HIS

Během druhého a třetího týdne festivalu Dny soudobé hudby se uskutečnily celkem tři koncerty české hudby 20. a 21. století. Všechny se konaly v prostorách pražské HAMU.

Soubor MoEns: premiéry skladeb Marka Kopelenta, Hanuše Bartoně, Michala Nejtka a Kamila Doležala

19. 11. 2016 Autor: HIS

8. listopadu se v pražské Galerii HAMU konal koncert souboru MoEns, který hraje výhradně soudobou hudbu. Tentokrát provedl ve světových premiérách čtyři skladby svých členů a již tradičně spřízněných skladatelů – Marka Kopelenta, Hanuše Bartoně, Michala Nejtka a Kamila Doležala.

Luboš Mrkvička: For piano – Part G, Part L (světová premiéra na festivalu Contempuls)

18. 11. 2016 Autor: HIS

Druhý večer festivalu Contempuls, který se konal 15. listopadu v La Fabrice, zahájil recitál britského klavíristy a specialisty na novou hudbu Iana Pace. Ten si jako úvodní číslo zvolil dvě skladby Luboše Mrkvičky (*1978). Mrkvička své skladby typicky označuje pouze písmeny a vnímá je vždy jako libovolně kombinovatelné části většího cyklu pro dané nástrojové obsazení; G a L tak spadají do souboru klavírních skladeb For Piano, na kterém skladatel pracuje prakticky nepřetržitě již od roku 2013.

Jan Trojan: 3107 mil blízkosti (světová premiéra na festivalu Contempuls)

13. 11. 2016 Autor: HIS

8. ročník pražského festivalu soudobé hudby Contempuls odstartoval v pátek 11. listopadu orchestrálním koncertem v holešovické La Fabrice. PKF  Prague Philharmonia na něm pod vedením slovenského skladatele a dirigenta Mariána Lejavy zahrála kromě To the Headland Jo Konda, Koncertu pro klavír a orchestr č. 2 „La Mattina" Benta Sørensena (místo zdravotně indisponovaného Jana Bartoše jako sólista vystoupil Jonathan Powell) a Symphony: Daar kom die Alibama Kevina Volanse i novou skladbu Jana Trojana (*1982), která vznikla přímo na festivalovou objednávku.

Dny soudobé hudby: týden první

10. 11. 2016 Autor: HIS

2. listopadu odstartoval v Praze 27. ročník festivalu Dny soudobé hudby, který je pořádán Svazem českých skladatelů. Letos se v jeho rámci uskuteční celkem 9 koncertů, na kterých zazní 55 skladeb soudobých českých autorů.

 

 

Martin Klusák: Předjaří (světová premiéra)

6. 11. 2016 Autor: HIS

Na posledním koncertě Orchestru BERG, který se konal 31. října v Anežském klášteře, byla ve světové premiéře uvedena audiovizuální kompozice Předjaří skladatele Martina Klusáka (*1987). Právě touto skladbou balancující na hranici hudby a filmu autor zároveň úspěšně ukončil studium skladby na HAMU ve třídě Ivany Loudové.

Hannover: Prodaná nevěsta

2. 11. 2016 Autor: HIS

Staatsoper Hannover připravila na sezónu 2016/2017 novou inscenaci Smetanovy Prodané nevěsty. Premiéru, která se uskutečnila 29: října, bude následovat dalších desít repríz.

Petr Bakla: First Movement and Variations (světová premiéra)

29. 10. 2016 Autor: HIS

Posledním koncertem letošního ročníku Expozice nové hudby byl recitál italského klavíristy Emanuela Torquatiho. Konal se 23. října v brněnském Besedním domě a Torquati na něm přednesl celkem šest skladeb soudobých skladatelů. Z těch českých to byl Petr Bakla, jehož First Movement and Variations byla uvedena ve světové premiéře.

Pavel Zlámal: premiéra skladby, jejíž název je nepodstatný

26. 10. 2016 Autor: HIS

Jednou z akcí letošního 29. ročníku festivalu Expozice nové hudby (19. – 23. říjen 2016, Brno) byl recitál saxofonisty a klarinetisty Pavla Zlámala. Zlámal, který se věnuje především soudobé a experimentální tvorbě, na něm přednesl celkem čtyři skladby pro sólový saxofon z let 1956 – 2016.

Festival Archaion Kallos – premiéry skladeb Slavomíra Hořínky a Jana Ryanta Dřízala

22. 10. 2016 Autor: HIS

Je již zvykem, že součástí programu festivalu pravoslavné hudby Archaion Kallos bývají i premiéry skladeb mladých českých autorů. Loni to byli Jan Dušek a Petr Koronthály, na letošním sedmém ročníku zazněla hudba skladatelů Slavomíra Hořínky a Jana Rynta Dřízala.

Inzerce